Ajalugu

Muay Thai ajalugu

Erinevaid võitluskunstide vorme on kaua harjutatud läbi kogu Kagu- Aasia. Erinevates riikides

tuntakse Muay Thaid erinevate nimedega: Kambodzas Pradal Serey, Malaisias Tomoi, Laos Muay Lao ja Birmas Lethwei. Taimaa sõjaväes kasutatakse aga muudetud taipoksi nimega Lerdrit.

Muay Thai’l on pikk ajalugu Taimaal, kus see on ka Tai rahvussport.Muay Thai originaali Taimaal – selle esivanemaks peetakse Muay Boran`it (”vana poks”). See oli vorm ilma relvadeta võitlusest, mida kasutasid Siamese sõdurid koosmõjul Krabi Krabong`iga – relvapõhise stiiliga.

Muay Boran’is oli tähtsaim anda lööke, mis oli iseloomulik ainult Taile ja lähiümbrusele, alates India poksist nagu ka enamusele Jaapani stiile, kasutatakse ainult lowkicki vähe, säästlikult. Teine mõju Tai relvapõhisest stiiilist on Wai Kru rituaal, mis põhineb Krabi Krabongi tantsul. Suur mõju taipoksile on olnud ka Tai lähinaabril Kamboodzal. Kunagi jagunes Muay Boran alljärgnevalt:

* Muay Korat – (kirdes) kõige tähtsamaks osaks võitluses peeti tugevust. Kasutati tehnikat “Throwing Buffalo Punch” . Eesmärgiga võita härg ühe löögiga.

* Muay Lopburi – (kesk) kõige tähtsamaks osaks võitluses peeti liikumist.

* Muay Chaiya – (lõunas) kõige tähtsamaks osaks võitluses peeti asendit ja kaitset,( ka küünarnukke ja põlvi).

* Muay Pra Nakorn – (põhjas) kõige tähtsamaks osaks võitluses peeti kiirust, eriti löögi kiirust. Tänu kiirusele kutsuti seda ka “Ling Lom” (tuuline ahv) .

Muay Thai harjutamist hoidsid hiljem üleval Buddha mungad, kes olid kõigi võitluskunstide nii praktilise kui ka psühholoogilise poole õpetajad. Kuna iga Tai mees oli sunnitud oma eluajal olema vähemalt korra munk, siis kasvas taipoksi populaarsus ka lihtinimeste seas. Oli selline lause “Iga mees kes on soola väärt, peab taipoksi harjutama”. Arenes algsest võitlusest, mida kasutati tegelikus sõjategevuses, ka sport ning hakati võistlema publiku ees ning oli ka rahvale meelelahutuslik ajaviide. Sellist laadi muay võistlused said lõpuks üheks osaks kohalike üritustega ja pidustustega, eriti sellistel üritustel, mida peeti templites. Võistlusi peeti ka meelelahutuseks kuningale. Hiljem hakkasid paljakäsi võidelnud sportlased ümber käte ja küünarnukkide siduma köisi. Sellist matši, kus neid kasutati nimetati muay kaad chuek`iks.

Lõpuks sai Muay`st võimalik vahend pääsemiseks isiklikult arenedes võitluskunsti kõrgemasse klassi ja olla austatud oskuslik harrastaja. Väljavalitud parimad fighterid said kutse minna elama kuninga paleesse ning õpetada muay`d personalile, sõduritele, printsidele ja kuninga turvameestele. Sellist “royal muay”`d kutsuti muay luang.

Kuningas Chulalongkorn (Rama V) trooniletuleku ajal 1868. aastal saavutas ta kuldajastu mitte ainult muay`s vaid ka terves Tais . Muay arenes väga jõudsasti Rama V valitsusaja jooksul. Tervel maal valitses rahu ning muay toimis, kui psüholoogilised harjutused, enesekaitse, lõõgastus ja isiklikud saavutused.

Kord, pärast ühe fighteri surma poksiringis, surus kuningas Rama VII läbi seaduse jõustumise ning reeglid muay jaoks. Reeglites oli ka öeldud, et võitleja peab kandma kaasaegsemaid kindaid ja puuvillaseid katteid jalgade ja pahkluu ümber. Umbes ka sel ajal, 1920. aastatel sai termin Muay Thai ühiseks nimetuseks samal ajal, kui vanemat stiili nimetati Muay Boran `iks.

Aastal 1767, kui lagunes koost iidne Siam, Ayutthaya pealinn, piirasid Birma väed sisse grupi Taimaalasi ja võtsid nad vangi. Nende hulgas oli palju ka taipoksijaid. Nad viidi Birma linna nimega Ungwa. 1774-ndal aastal ühes Birma linnas nimega Rangoon otsustas kuningas Mangra korraldada 7 ööpäevase usufestivali Buddha mälestuseks. Festivalil toimusid mitmed erinevad meelelahutuslikud tegevused. Nagu kostüümi näidendid, komöödiad, mõõgavõitlused. Ühel hetkel arvas kuningas Mangra, et ta tahaks näha kuidas näeks välja oma vahel võisteldes muay boran ning Birma võitluskunst Lethwei. Nai Khanom Tom valiti välja võistlema Birma tsempioni vastu. Poksiring oli otse kuninga trooni ees ning Nai Khanom Tom esitas võitluseelse Wai Kru tantsu, et avaldada austust Birma kuningale, samuti publikule. Tantsides ümber oma vastase, hämmastas ja ajas segadusse ta sellega kõiki birmalasi, kui ka vastast.. Kui fight algas, lendas ta kohe vastasele löökidega peale, kasutades küünarnukke, põlvi ja teisi kõikvõimalikke lööke ning tagus teda nii kaua, kuni vastane kokku varises. Referee mainis, et kuna Wai Kru segas matši eel vastast kohutavalt, siis loeb ta KO kehtetuks. Seejärel küsis kuningas Nai Khanom Tom`lt kas ta oleks veel nõus, enda tõestamiseks, võitlema 9 birmalasest tsempioniga, millega ka Nai nõustus ning võitis kõiki, ilma puhkamata. Kuningas oli nii vaimustuses ja sõnas:” Taimaad on õnnistatud tigedusega – isegi paljaste kätega suudab ta võita 10 vastast aga Tai kuningas oli võimetu ja kaotas oma maa vaenlastele”.

Kuningas Mangra vabastas Nai Khanom Tom`i(pildil) ning andis talle valida,kas 2 ilusat Birma naist või varandust.

Nai Khanom Tom valis naised, sest tema sõnul on varandust kergem leida kui naisi. Tänapäeval tähistatakse 17. ndat märtsi kui “rahvusvahelist taipoksi päeva”.Üks olulisemaid traditsioone muay thais on Wai Khru (austus õpetajale, vanematele ning sellel ajal palvetavad võistlejad oma võidu ja turvalisuse eest). Vanasti uskusid Siamese inimesed kaitvatesse amulettidesse. Enne ringi astumist oli neil kohustus teha vaimne rituaal, mille läbi nad palusid vaimudelt luba. Wai Khru on nii praktiline, kui vaimne rituaal. Selle funktsioonid on eelsoendus, mis annab fighterile aega üksinda koguda oma mõtteid. Ka tänapäeval peavad fighterid enne ringi astumist teatud rituaale. Selles osas ei ole kindlaid reegleid, kõik teevad seda nii nagu neile sobib. Mõni põlvitab enne ringi minemist, mõni teeb wai khru tantsu, mõni lihtsalt käib ringi nöörid 3 korda läbi. Ringi sisenedes minnakse ringi keskele ning avaldatakse kummardusega austust kõigisse nelja suunda (pealtvaatajatele).

Seejärel suundub fighter oma nurka, kus tal eemaldatakse Pitee Tod Mongkon (spetsiaalne peavõru). Fighter seisab oma nurgas, langetab pea, paneb käed oma rinnale – seda nimetatakse panom mue wai poosiks. Õpetaja eemaldab mongkoni.

Muay Thai on võitluskunstina omapärane just selle poolest, et kasutatakse kõiki kehaosi, ka põlvi ja küünarnukke nii treeningutel, kui võistlustel. Muay Thai’d on hea harrastada nii enesekaitseks, kui ka parema füüsilise vormi saavutamiseks või parandamiseks.

Vastase ründamine nii ründamise, kui kaitse eesmärkidel, kasutatakse ka väikses koguses maadlust – klintš (püstimaadlus). Kui Muay thai fighter võistleb mõne teise võitluskunsti esindajaga (juhul, kui reeglid lubavad), kasutavad nad alati just põlve ja küünarnuki tehnikat – nende kasutamine annab alati selge eelise ja üleoleku.

Löögitehnika (käed): Straight punch, hook, swing, spinning backfist, uppercut, jump punch, overhead punch.

Küünarnuki lööke on 7 erinevat: Elbow Slash, Horizontal Elbow, Uppercut Elbow, Forward Elbow Thrust, Reverse Horizontal Elbow, Spinning Elbow, Elbow Chop, Double Elbow Chop, Mid-Air Elbow Strike.

Oluline vahe on ka üksiku küünarnuki löögi ja teise löögina (follow-up ) küünarnuki löögi vahel. Üksik küünarnuki löök on eraldi löök, sõltumatu teistest löökidest, kuid follow-up löök on teine löök sama käega, mis algab haagist ja millele järgneb sama käe küünarnuki löök. Selliseid küünarnuki lööke kasutatakse juhul, kui vastane on liiga lähedal ning ei ole ruumi lüüa ka haaki.

Löögitehnika (jalad): Straight Kick, Nutcracker Kick, Roundhouse Kick, Diagonal Kick , Half-Shin, Half-Knee Kick, Spinning Heel Kick, Down Roundhouse Kick, Axe Heel KickJump Kick, Step-Up Kick.

Põlvelöögid: Straight Knee Strike, Diagonal Knee Strike, Curving Knee Strike, Horizontal Knee Strike, Knee Slap, Knee Bomb, Flying Knee Strike, Step-Up Knee Strike.

Kaitse löökide eest: blokeerimine, löögi ümbersuunamine, löögi vältimine, kõrvalepõiklemine löögi eest, löögi katkestamine, löögi ootus.

Blokeerimine on taipoksis oluline element, mida iga harrasataja peab oskama.

Nagu ka teistes täiskontaktsetes võitlusspordi alades, on ka taipoksis eriline tähendus keha seisundil. Treeningrežiim sisaldab jooksmist, varjupoksi, hüppenööriga hüppamist, keha vastupanuvõimet suurendavaid harjutusi ja kõhulihaste harjutusi.

Treening, mis on spetsiifiline taipoksile sisaldab lapasid, poksikotte ja sparringut. Igapäevane trenn sisaldab palju raunde erinevate treeningmeetodite harjutamiseks. Oluline on treenida ka löögi kiirust, löögi kombinatsioone, ajastamist, löögi jõudu ja kaitset.

Sparringu eesmärk on testida tehnikat, oskuseid, löögi ulatust, strateegiat ning ajastust vastase suhtes. Seal ei ole tähtis löögi tugevus, et teineteisele viga teha, vaid just tehnika ja vastase ülemängimine on oluline!

Reeglid – Taipoksi harrastatakse väga paljudes riikides. Reeglid on erinevad vastavalt, mis riigis on fight ja milline organisatsioon seda korraldab. Alltoodud reeglid on kogutud World Muay Thai Council’s kodulehel – ka see ei ole lõplik, kuid sisaldab kõige olulisemaid ja huvitavamaid reegleid. (http://www.wmtc.nu/html/wmc03rle.html#5)

Taipoksi kasutamine teistes võitluskunstides:

KICKPOKS – taipoks nii nagu ka taekwondo ja karate, on mõjutanud kickpoksi arengut Jaapanis, Põhja – Ameerikas ja Euroopas. Erinevalt taipoksist ei tohi kickpoksi võistlustel kasutada küünarnuki ja põlvelööke ning lööke allapoole vööd.

MMA – Mixed martial arts. Sai alguse 1990 aastal Ultimate Fighting Championship (UFC) ja PRIDE Fighting Championships poolt. MMA fighterid nagu Marco Ruas, Mauricio “Shogun” Rua, Wanderlei Silva, ja Anderson Silva on ühendanud taipoksi paljud elemendid maadlusega, toonud sisse kägistused judost ja Brazilian Jiu-Jitsu’st .