Brasiilia Jiu Jitsu: Ajalugu ja Areng

Brasiilia Jiu-Jitsu (BJJ) on võitluskunst ja võitlusspordi stiil, mis keskendub peamiselt maadlemisele ja maasvõitlusele. BJJ on tuntud oma tehnilise keerukuse ja efektiivsuse poolest, mis võimaldab väiksematel ja nõrgematel võitlejatel alistada suuremaid ja tugevamaid vastaseid. Selles artiklis käsitleme Brasiilia Jiu-Jitsu ajalugu ja arengut.

Jiu-Jitsu algupärad Jaapanis

Jiu-Jitsu juured ulatuvad tagasi feodaalsesse Jaapanisse, kus seda praktiseerisid samuraid. See võitluskunst keskendus heidetele, lukustustele ja erinevatele alistamistehnikatele, mis olid mõeldud kasutamiseks relvastatud ja soomustatud vastaste vastu. 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses alustas Jigoro Kano Jiu-Jitsu moderniseerimist, luues Judo. Kano Judost sai kiiresti populaarne ning see mõjutas oluliselt ka Jiu-Jitsu edasist arengut.

Brasiilia Jiu-Jitsu sünd

Brasiilia Jiu-Jitsu sünd on tihedalt seotud Gracie perekonnaga. 1914. aastal saabus Brasiiliasse Jaapani Judo meister Mitsuyo Maeda. Maeda õpetas oma oskusi paljudele, sealhulgas Carlos Graciele, kes sai temalt edasi arendada Jiu-Jitsu oma versiooni. Carlos Gracie ja tema vennad, eriti Helio Gracie, hakkasid oma oskusi täiendama ja arendama tehnikate süsteemi, mida nad nimetasid Brasiilia Jiu-Jitsuks.

Gracie perekonna mõju

Gracie perekonna liikmed hakkasid oma oskusi demonstreerima avalikel võistlustel ja väljakutsetel, kus nad kutsusid üles igasuguste võitluskunstide esindajaid. Nende võidud aitasid kiiresti levitada Brasiilia Jiu-Jitsu populaarsust nii Brasiilias kui ka rahvusvaheliselt. Helio Gracie oli eriti tuntud oma tehnilise meisterlikkuse ja võimete poolest võidelda palju suuremate vastaste vastu.

Võistluste ja spordiliigade teke

1995 aastal toimus USA-s esimene UFC (Ultimate Fighting Championship) võistlus, mille võitis Royce Gracie, kes kasutas Brasiilia Jiu-Jitsut, et alistada oma vastased. See tõi BJJ-le tohutu rahvusvahelise tähelepanu ja inspireeris paljusid võitlejaid ja võitluskunstide harrastajaid õppima seda võitluskunsti. Hiljem asutati mitmeid BJJ-spetsialiseerunud võistlusi, näiteks ADCC (Abu Dhabi Combat Club) ja IBJJF (International Brazilian Jiu-Jitsu Federation), mis andsid platvormi BJJ sportlastele oma oskuste demonstreerimiseks.

Alistamistehnikad

Brasiilia Jiu-Jitsu keskendub peamiselt alistamistehnikatele, nagu lukud ja kägistamised. Need tehnikad võimaldavad võitlejal vastase kontrolli alla saada ja sundida teda alistuma ilma löökideta. Mõned levinumad alistamistehnikad on:

  • Kägistamised: Giljotiinkägistus, tagantkägistamine (rear naked choke), kolmikkägistus (triangle choke)
  • Liigeselukud: Käelukk (armbar), kimura, õlalukk (americana)

Positsioneerimine ja kontroll

Positsioonide süsteem on Brasiilia Jiu-Jitsus äärmiselt oluline. Hea positsioneerimine võimaldab võitlejal kontrollida vastast ja valmistada ette alistamistehnikat. Olulised positsioonid on:

  • Mount: Võitleja istub vastase rinnal, mis annab talle suure kontrolli ja võimaluse rünnata.
  • Guard: Võitleja asub vastase selja all, kuid hoiab teda jalgadega kontrolli all. Guardi kasutatakse nii kaitsmiseks kui ka rünnakute ettevalmistamiseks.
  • Side control: Võitleja asub vastase kõrval, hoides teda kontrolli all ja valmistades ette edasisi rünnakuid.

Globaalsed treeningkeskused

Tänapäeval on Brasiilia Jiu-Jitsu levinud kogu maailmas, ja BJJ-akadeemiaid ja -klubisid võib leida pea igas suuremas linnas. Paljud MMA (Mixed Martial Arts) võitlejad treenivad BJJ-d, kuna see on hädavajalik osa nende üldisest võitluskunstide oskustekomplektist. Lisaks pakuvad BJJ treeningkeskused ka tunde harrastajatele, kes soovivad parandada oma füüsilist vormi ja õppida enesekaitset.

BJJ ja MMA

Brasiilia Jiu-Jitsu on üks kolmest peamisest võitluskunstist, mida MMA võitlejad peavad valdama, koos poksi ja maadlusega. BJJ oskused on eriti olulised maasvõitluses, kus võitlejad saavad kasutada alistamistehnikaid ja kontrolli oma vastase üle.

Naiste roll BJJ-s

Viimastel aastatel on naiste osalemine Brasiilia Jiu-Jitsus märkimisväärselt kasvanud. Mitmed naissportlased on saavutanud rahvusvahelist edu ja tunnustust. Naised nagu Mackenzie Dern ja Gabi Garcia on muutunud eeskujuks ja inspireerinud paljusid naisi liituma BJJ treeningutega.

Brasiilia Jiu-Jitsu ja enesekaitse

BJJ-d peetakse ka väga efektiivseks enesekaitsesüsteemiks. Kuna see keskendub vastase kontrollimisele ja alistamisele ilma löökideta, sobib see eriti hästi olukordadesse, kus füüsiline konflikt on vältimatu. Paljud politsei- ja sõjaväeüksused üle maailma kasutavad BJJ tehnikaid oma väljaõppes.

Kokkuvõte

Brasiilia Jiu-Jitsu on oma sajandipikkuse arengu jooksul muutunud üheks maailma tunnustatuimaks võitluskunstiks ja -spordiks. Selle tehniline keerukus ja efektiivsus on teinud sellest populaarse valiku nii professionaalsete võitlejate, enesekaitse huviliste kui ka fitness-entusiastide seas. BJJ on võitluskunst, mis jätkab oma kasvu ja arengut, inspireerides uusi põlvkondi üle kogu maailma.

Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia © 2024.